Autor Téma: BLOG GTX  (Prečítané 2164 krát)

maguma

• Administrator
  • Príspevkov: 2851
BLOG GTX
« : 10. Apríl 2020, 20:33:43 pm »
Dnes som otvoril nové fórum v téme Diskusia GTX a to BLOG GTX. Nájdete tu miesto pre Vaše písomné prezentácie vo forme blogu. Môžete sem písať svoje literárne prejavy na rôzne témy, fejtóny, glosy, eseje, balady, poviedky, cestopisy, aforizmy, epigramy, a podobné literárne útvary teda niečo o čo by ste sa chceli podeliť s ostatnými čitateľmi tejto stránky.

Diskusiu k týmto blogom ponechám zatiaľ v tejto téme a predpokladám, že Vaše komentáre k písanému textu budú smerovať k obsahu textu a nie ako je to tu zvykom,úplne od veci. Nevhodné príspevky bez pardonu vymažem.

Toto je všetko k Blogu GTX, nech sa páči, môžete začať písať...............

kemo

• Kemo
  • Príspevkov: 519
  • ChoGer
Re: BLOG GTX
« odpoveď #1 : 12. Apríl 2020, 21:45:20 pm »
Pozerám, čítam, nič nevidím nové, žiadny príspävok, ani na LUNA-PÁROKU nič. No je mi toho nášho Wiliáma-náčelníka-velitela lúto, tak pridám príhodu zo života.

Ako viete, počnúc 00:00 hod. dňom stredou volaným začali na Slovensku platiť opatrenia,  všetci majú byť doma, môžeme ísť iba k lekárovi, na nákup, vyvenčiť psa (prípadne manželku), do prírody a ešte zopár prípadov, kedy môžeme opustiť bydlisko a to všetko iba v rámci okresu. Začala o tom debata vlády v pondelok a že teda od stredy 00:00 to má začať a trvať do pondelka 23:59. No a mal som to šťastie, že ma to zastihlo v Smokovci na byte. Bol som ta m s dcérou. Manželka bola doma v Nitre. Plán bol vrátiť sa do Nitry v stredu (v deň začatia platnosti domasedných opatrení) navečer.
Tak sme cca o 15:30 (v stredu 8.4.) sadli do auta, pre istotu som v Poprade dotankoval (ak by nás niekde nechali dlhšie čakať). Problém bol v tom (myslím si), že naša vláda to "šila extrémne horúcou ihlou" a zabudli na také prípady, že niekto môže ísť aj z východu na západ do miesta bydliska.
Prvý šok sme zažili na D1 na hranici okresov Poprad a L. Mikuláš. Policajt s vojakom nás identifikovali, zamorili ??? nám identifikačné karty, okno auta, pretože jednými rukavicami chytali tie karty všetkým ktorých kontrolovali, ruky si oprel o otvorené okno, všetko si zapísali a potom nás odstavili bokom, lebo v nariadení sa cesta domou, do miesta trvalého bydliska nenachádzala. Tak sme tam čakali asi 15 min. pokiaľ vybavili ďalšie autá. Po tých cca 15-tich min. som na nich z auta zavolal, že čo bude, že máme čakať, ešte sa to vybavuje s nadriadenými. Sranda bola v tom, že obaja kontrolovali iné autá a ani jeden z nich nikam nevolal. No kabaret. Asi po ďalších 5-tich min. som na nich zavolal, že idem volať na ministerstvo vnútra (nemal som žiadne číslo tel, nikoho tam nepoznám, len som blafoval). Okamžite policat vytiahol mobil a snáď po 15-tich sekundách mi oznámil, že už môžeme isť. Ďalšia kontrola bola na Čertovici, medzi okresmi L. Mikuláš a Brezno. Tam som zastavil a policajt hneď na mňa "Pán Bartoš môžete pokračovať". Tak som sa ho spýtal, že odkiaľ ma pozná. Odvetil mi, že im poslali hlásenie, že "pána Bartoša na BMW X3 s ev. č. NR.. majú prednostne pustiť". Tak to pokračovalo aj na R1, na rozhraniach okresov B. Bystrica-Zvolen (pri Sliači). Na ďalších hraniciach okresov mi už iba mávli, že  aby som pokračoval. Bežne mi trvá cesta do Smokovca alebo nazad cca 2 hodiny 45 min, v stredu mi trvala 3 hodiny a 10 min (zdržanie na hranici okresov Poprad - L. mikuláš).
Malo to ešte malú dohru, večer asi o  19:30 mi zvonil mobil, predstavil sa mi nejaký príslušník PZ, že či som sa dostal v poriadku domov.
Predpokladám, že v tú stredu boli asi chlapci z PZ riadne vystresovaní.
Bol to dôsledok dôsledného dodržania nariadenia, našťastie  pre nás, s úspešným koncom.

Prajem Vám všetkým pohodové sviatky Veľkonočné.

Admin prepáči, že je to v modrom ( počúvam Gershwina, moju obľúbenú Rhapsody in Blue ale aj Američan v Paríži, nahral Slov. Filharmonický Orchester, je to na klasickej platní, raj pre uši)

Motoriek 7 (všetky blue, kurňa, teraz ma napadlo, aj tú moju si dám prestriekať na modro)
:biker: :biker: :biker: gtxmot :biker: :biker: :biker:
« Last Edit: 14. Apríl 2020, 20:34:41 pm od maguma »

sHARk

• Kofolkár
  • Príspevkov: 2994
  • JACK DANIEL'S CLUB
« odpoveď #2 : 13. Apríl 2020, 10:16:13 am »
techn. pozn:
1. každý nový BLOG bude len ako nový príspevok?
2. reagovať na BLOG sa môže? pýtam sa vážne, mám s týmito písanicami na nete žiadne skúsenosti.
    nebude z tých rekcií guláš? (k bodu 1)

rekcia:
1. domov ťa pustiť mali, keď si sa vzdialil pred zákazom
2. ak mali byť opatrenia tvrdé, tak nikto von, ani dnu (s presne stanovenými pravidlami) ; ak "námatkové", tak to je celé k hovnu
3. Kemo je buržuj, lebo má ešte aj byt v Smokovci  :P

:shark:
(^^^)
M1z vo2.

kemo

• Kemo
  • ChoGer
« odpoveď #3 : 14. Apríl 2020, 17:03:31 pm »
Pripravujem ešte jeden "cestopis", ale pokiaľ ho napíšem, tak si dovolím pridať jeden príspevok od neznámeho autora zo zemí Českých a Moravských k aktuálnej téme korunovo výtrusovitej.

Původcem koronaviru COVID -19 je český génius Jára Cimrman.

V letech 1915 – 1919 se věnoval výzkumu virů, bakterií a epidemií, protože chtěl s jejich pomocí zastavit první světovou válku.
Počítal, že po nakažení všech bojujících stran všichni vyhlásí kapitulaci a po podepsání míru dostanou od Járy vakcínu na uzdravení.
První vytvořený virus poslal Jára v roce 1917 do Španělska na testy. Ovšem v laboratoři jim utekly myši.
Ty pak roznesly virus mezi lidi. Na tzv. Cimrmanovu španělskou chřipku zemřelo asi 50 milionů lidí. Super výsledek.

Jára pak do konce války vyvinul nový virus, ovšem nemohl najít dobrovolníky na testování.
90%-ní pravděpodobnost úmrtí se všem zdála jako příliš velké riziko.
Cimrman nakonec virus otestoval na sobě. Infikace byla úspěšná, vakcína proti viru selhala a tak ho ohrožoval těžký zápal plic.
Nakonec pomohla slivovice od strýčka z Valašska v podobě 50-litrového demižonu. Virus souboj se slivovicí prohrál.

Když se Cimrman vyléčil a vystřízlivěl vedle prázdného demižonu, uviděl na radnici novou československou vlajku (kterou kdysi sám navrhnul a vyrobil ze dvou kusů roztrhaných kalhot bílé a červené barvy a ozdobil modrými kalhotkami Boženy Němcové, které mu darovala v mládí po nevinné procházce po Petříně.)

Bylo po válce, jaro 1919. Jára spočítal podle složitého statistického vzorce, že další světová válka bude za sto let (to ještě nevěděl, že za měsíc v Německu jistý desátník Hitler dostane průjem. Při útěku na záchod zakopne, upadne na hlavu a vyvolá válku již za 20 let)

Jára chtěl virus svěřit nejmoudřejší armádě, což byla dle něj ta čínská, neboť z Číny pocházeli v minulosti největší mudrci. Zakonzervoval virus, nazval ho COVID-19 (Cimrmanův Odzkoušený Virový Destruktor, rok výroby 1919).
Čínské armádě pak přišel balíček s příkazem „COVID-19, otevřít za sto let.“

Armáda balíček uložila v laboratoři ve Wu-Chanu a v prosinci 2019 ho otevřela.
Zbytek příběhu už znáte.

P.S. Virolog v televizi říkal, že nejlepší zbraní proti korona viru je zdravý rozum.
V tom případě je většina lidí fakt v prdeli!

Motoriek 7 (... v morbidnej čiernej)

maguma

• Administrator
« odpoveď #4 : 15. Apríl 2020, 21:39:20 pm »
Kukuričná úvaha,

Už dlhší čas rozmýšľam nad jedným „kukuričným“ problémom. Kukuricu ako významnú poľnohospodársku poznáme asi všetci. Kukurica je veľmi stará poľnohospodársky pestovaná rastlina. Už pred vyše 3000 rokmi ju pestovali Indiáni v Strednej a Južnej Amerike. Má jednu zaujímavú vlastnosť a tou je neschopnosť samostatnej existencie bez pričinenia roľníka. Kukurica sa dostala do Európy po dobytí Ameriky Španielmi.  Na Slovensko sa dostala z Maďarska  v polovici 18. storočia. Dnes sa pestuje po celom svete a stala sa po pšenici a ryži  treťou najpestovanejšou obilninou na svete. Pestuje sa viac druhov kukurice, pukancová, cukrová, škrobová, kŕmna a využíva sa na veľa účelov napr. v  liehovarníctve, škrobárenstve, na výrobu liečiv, olejov, výživových doplnkov a pod. Podľa tohto všetkého je kukurica veľmi zaujímavou plodinou so širokým využitím ale mňa kukurica zaujíma z iného pohľadu a to z pohľadu ľudových múdrostí. Ako vieme, v každej krajine majú svoje ľudové múdrosti a porekadlá a tak je to aj na Slovensku.  A teraz ideme k záveru tejto mojej krátkej úvahy.
Na Slovensku máme porekadlo

Sviniam sa len o kukurici sníva

Neviem kedy vzniklo a aké staré je toto porekadlo, ale muselo vzniknúť až v 18. storočí, lebo predtým tu kukuricu nepoznali.

A teraz to najhlavnejšie, nad čím rozmýšľam a neviem na túto otázku dostať žiadnu rozumnú odpoveď.

O čom sa snívalo sviniam pred 18. storočím, keď tu ešte kukurica nebola, nikto ju nepoznal, teda ani tie svine o nej ani len počuť nemohli, nieto ju ešte žrať????

Očakávam vaše fundované odpovede a už teraz som na ne veľmi zvedavý.
« Last Edit: 15. Apríl 2020, 21:40:52 pm od maguma »

sHARk

• Kofolkár
  • JACK DANIEL'S CLUB
« odpoveď #5 : 16. Apríl 2020, 9:12:29 am »
No... Ja sa zatiaľ len fundovane divím "Kam na to ti kluci choděj?"
 [good]  :))
(^^^)
M1z vo2.

maguma

• Administrator
« odpoveď #6 : 16. Apríl 2020, 21:53:18 pm »
Trochu humoru nazaškodí. Možno viete, že počas vojny som slúžil u letectva. Tak sem pridám výcuc zo základných pravidiel lietania LET 1,1

Letecké pravidlá

1.   Každý vzlet je nepovinný. Každé pristátie je povinné.

2.   Keď potlačíte knipel dopredu, domy sa zväčšujú. Keď ho pritiahnete k sebe, domy sa zmenšujú. Pokiaľ držíte knipel pritiahnutý k   
        sebe dosť dlho, zas sa budú zmenšovať.

3.   Lietanie nie je nebezpečné. Nebezpečné je padanie.

4.   Vždy je lepšie byť dole a priať si, aby sme boli hore, než byť hore a priať si, aby sme boli dole.

5.   Je iba jeden jediný prípad, keď máte  veľa paliva – keď vám lietadlo horí.

6.   Vrtuľa je iba taký veľký ventilátor vpredu, ktorý má za úlohu ochladzovať pilota. Všimnite si ako sa pilot začne potiť, keď  sa vrtuľa 
        za letu zastaví.

7.   Dobré pristátie je také, po ktorom môžete z lietadla vystúpiť. Skvelé pristátie je také, keď sa po ňom dá z lietadlom opäť vzlietnuť.

8.   Učte sa z chýb tých druhých. Nebudete žiť dosť dlho na to, aby ste si ich všetky vyskúšali sami.

9.   Že ste pristáli s nevysunutým podvozkom, poznáte podľa toho, že s lietadlom sa nedá rolovať ani na plný plyn.

10.   Existujú tri jednoduché pravidlá, ako hladko pristáť. Bohužiaľ nikto nevie ktoré to sú.

11.   Spoľahlivé zdroje tvrdia, že hory sú známe tým, že sa schovávajú v mrakoch.

12.   Vrtuľníky nemôžu lietať. Sú také škaredé, že ich preto zem od seba odpudzuje.

13.   Pokiaľ vidíte z okna pilotnej kabíny, že zem sa točí a točí, a z kabíny pre cestujúcich počujete krik, niečo nie je v poriadku.

14.   Správny úsudok pramení zo skúseností. Bohužiaľ skúsenosti získavate obvykle zo zlýc h úsudkov.

15.   Doporučuje sa držať čumák lietadla pokiaľ možno v smere letu.

16.   Neustále sa okolo seba rozhliadajte. Aj tak sa vždy nájde niečo, čo ste prehliadli.

17.   Pamätajte si, že príťažlivosť nie je iba niekoho nápad. Je to zákon, proti ktorému nie je odvolanie.

18.   Tri najmenej užitočné veci pre pilota sú : výška nad ním, dráha za ním a desatina sekundy ktorá už uplynula.

19.   Pilot by sa mal za každú cenu snažiť, aby sa počet pristáti rovnal počtu vzletov.

« Last Edit: 17. Apríl 2020, 20:53:22 pm od maguma »

theo

• Cestovateľ
  • Príspevkov: 7240
  • GTX forever, ta ňe?
« odpoveď #7 : 16. Apríl 2020, 22:34:28 pm »
Sviniam sa snívalo o lietadlách, potom prišla kukurica a bolo vybavené. ;) :))
M1 ZSL PJ WD40+ 3Bečiár /ApoNYX, motoKÁRa NYX/

yoffo

• Geriatrik
    Zombie
  • Príspevkov: 7072
  • Precceda ITGTX, Klamár és Intrigányi. MENŠEVIK GTX
« odpoveď #8 : 17. Apríl 2020, 8:40:58 am »
Ottkedy lietallá práškujú kukukuritzu, (KukuInstant), svine majú bessenné noci.
Lebo veďá, že na ich svinstvá sa príde.

:cook: :hungry: motorkár
M1ZSL/PJ/WD40+/3BEČ.Arktis/Apony/
Brezňák 2,0/

Súkromnú správu zverejní len blb.....
Kde blb, tam nebezpečno........Jan Werich

maguma

• Administrator
« odpoveď #9 : 02. Máj 2020, 22:25:56 pm »
O zaujímavých ľudoch, ktorých som v živote stretol

1.    Kováč Gustibáči,

Toto nie je o Gustim z Budapešti, ktorého mnohí z Vás poznajú.  Tento Gustibáči bol dlhé roky kováčom na družstve, kde som nastúpil po vojne. Mimochodom bol to aj otec mojej spolužiačky zo ZDŠ a preto nás mladých bral ako svojich. Bola s ním sranda, ale keď sme ho naštvali, tak robil krik ako v džungli, no za moment ho to prešlo a zase svietilo slnko. Inak to bol dobrák od kosti a naučil ma mnoho grífov z kováčskeho remesla. Medzi iným ma učil ako sa kalí železo, ale ako učebnicu sme nepoužívali knihu Ako sa kalila oceľ od Ostrovského, on mi to pekne polopate vysvetlil a hlavne názorne ukázal. Ešte aj v tejto dobe to využívam, lebo keď kúpite nový majzlík, tak ten je vyrobený asi z krabičky zo sardiniek, lebo bez dodatočného zakalenia s tým môžete rezať akurát tak vŕbové prútie a nie sekať železo. Pri rezaní závitov treba závitník mazať, aby sa závit ľahšie rezal. Často sa pri rezaní závitu materiál trhá  a narezaný závit nevyzerá dvakrát pekne. Raz som sa posťažoval Gustibáčimu a on mi hovorí, tam v tom pohári je bravčová masť, natri s ňou závitník a uvidíš. Aj som uvidel, závit bol narezaný ako zo škatuľky, krásny, ostrý a hlavne nepotrhaný. Ten pohár s masťou som vídal v kováčni, ale nikdy ma nenapadlo načo to tam je. Bol to štorlitrový pohár od uhoriek, masť v ňom bola stará, špinavá a smrdela.  Keďže na družstvách sa od jari do jesene robilo vonku na poliach, tak v zime sa zase opravovala a chystala technika na ďalšiu sezónu a vtedy sme veľa času trávili v Gustibáčiho kováčni. Bolo to také centrum spoločenského života na družstve a hlavne tam bola vyhňa a preto aj teplo. Gustibáči robil svoju robotu a my sme mu stojac okolo vyhne radili ako má správne búchať na to rozžeravené železo. Ale bol tvrdohlavý, aj tak si búchal po svojom a na naše dobre myslené rady zvysoka kašľal. Asi si spomenul na indiánske príslovie – prečo vrana krákora keď orol búcha -. Gustibáči, raz v slabej chvíli nás naučil ako sa dá strieľať žeravým železom. Je to tak, že vezmete kus plochého železa, dáte ho do vyhne rozpáliť do biela, na nákovy napľujete poriadny pľuvanec, ten sa musí posypať okujami, tie ležia okolo každej nákovy v dostatočnom množstve, stačí nabrať medzi prsty a posypať slinu ako keď solíme chlieb. Potom sa rozpálený plocháč priloží asi tri centimetre nad okujami posypanú slinu a poriadne sa na neho uderí kladivom. Príde taká rana ako keď z dela strelí. Neviem čo ho napadlo toto nám ukázať, ale potom si trhal aj tie vlasy, ktoré už dávno nemal, lebo my sme celú zimu strieľali ako pri Stalingrade. Ako som vyššie spomenul, bol to veľký dobrák, pomohol komu len mohol, poradil vo všetkom čo vedel a hlavne s ním bola sranda. Odišlo s ním veľa vedomostí okolo spracovania železa, podkúvania koní, opráv poľnohospodárskej techniky a veľa a veľa kováčských  grífov, ktoré sa dajú získať iba dlhdobou prácou vo svojom fachu.
Preslávil sa najmä jedným svojim výrokom, to keď mu priniesli na opravu nejaký ťažký kus a bolo ho treba dať do kováčne, tak nás zavolal na pomoc a povedal svoj slávny výrok – Chlapci, chycme to a odneste to
« Last Edit: 03. Máj 2020, 8:48:04 am od maguma »

kemo

• Kemo
  • ChoGer
« odpoveď #10 : 11. Máj 2020, 14:20:59 pm »
Nikto nem-prispievá. Nepodarilo sa mi prísť na Psiare (z rodinných dôvodov), čo ma štve, ale čo narobíte, keď bol vydaný povel, že sa ide do Hohe Tatra (to je ten rodinný dôvod).
Tak aspoň taký drobný postreh z dnešného dňa.
Dnes som potreboval vybaviť  nejaké úkony v nemenovanej banke. Prišiel som pred vstupné dvere a zaradil sa do davu čakajúcich (našťastie som bol 2. v poradí, ten dav sa vytvoril až za mnou).
Na chvíľu som zatvoril oči. Šatka na tvári (zodpovedný občan), pocit, že mám proklate nízko 2 kusy smith and wesson, ráže 0.45 a už som chcel požiadať o všetky peňáze v pokladni, teda, že vybielim všetku hotovosť v banke. Potom som otvoril oči, vstúpil som do priestoru banky. Žiaľ, požiadal som iba skromný obnos z môjho účtu. Sen o krásnej, povolenej (lebo šatka na tvári musí byť) bankovej lúpeži sa mi rýchlo rozplynul.
Ale aj tak je to v 3,14 či či kde, lebo ak by niekto vstúpil do banky pred 2-mi mesiacmi s rúšikom alebo šatkou na tvári, už by ho miestna ochranka "pacifikovala" obuškom. Dnes sme zodpovení občania a personál vie aj tak "veľké prt" či ten, čo podáva občanák je naozaj ten, komu ten občanák patrí alebo aj nepatrí.
Pekný deň všetkým.
Motoriek 7 (...)

Bopsik

• Príspevkov: 2287
  • Srandičky, srandičky...
« odpoveď #11 : 27. Máj 2020, 10:48:27 am »
Vždy som mal blízko k technike a k výtvarnému umeniu. Ale len tak amatérsky. Technika, konkrétne elektrotechnika, ma živí, a umenie zabáva.
 :foto:
Trochu som sa zabával fotografiou, asi si pamätáte moje portréty z akcií, ale mám problém s realizáciou, využitím. Nafotím fotografie, a čo s tým? Na FB občas dačo dám, ale riedko, lebo potom treba odpovedať na komenty 2 - 3 dni, a to ma nebaví. Jedna z mojich lepších fotografií:

Už na vysokej v piatom ročníku Elektrofakulty ma bavilo maľovanie. Času bolo dosť, akurát plátna som si vyrábal sám, a farby boli pre študenta pomerne drahé. Dnes sú plátna, štetce, farby a iné za babku (aspoň mne to tak pripadá).
 :looser:
Po dlhej prestávke som sa k maľovaniu vrátil. Uspokojuje ma to, ako keď niekto sedí pri vode celý deň a chytá ryby, ja sedím v kancelárii, počúvam hudbu a miešam si farby - hrám sa. Prvé 2 - 3 šli do stratena, nedalo sa. Kým som zase na to nabehol, trošku to trvalo. Miešanie farieb, systéma spôsob maľovanie, atď. Do akvarelu sa zatiaľ nepúšťam - je to podľa mňa najťažšia technika, skúšal som aj akryl, ale tam farby rýchle schnú, a treba maľovať inou technikou, iným spôsobom. Nedá sa tu domiešavať, ale treba nanovo prekryť. Zatiaľ ostávam pri oleji, je to podľa mňa najľahšie.
 :cat:
Taktiež cítim, že sa zlepšujem (má to logiku), vždy na ďalšom obraze mám viac zručnosti,a viem už čo ako reaguje, ako sa správa, odstraňujem chyby minulosti. Hrám sa.
Momentálne robím portréty. Maľujem z fotografií, lebo je to jednoduhšie, dlho to trvá, môžem to viackrát prerušiť.
 bébééé
Najviac ma trápi nedostatok fantázie. Páčia sa mi kreácie Salvadora Dalí, ale kde on bere tie nápady, mne chýbajú.
 Dedko
Včera som zožal úspech v celej rodine a na FB. Nevesta zavesila na verejnosť môj obraz vnúčika Olivera, na ktorom som sa dosť potrápil, ale kamarát povedal, že ani Sixtínska kaplnka nebola vymaľovaná za dve hodiny.
 :))

Ak si myslíte že sa chválim, tak áno, máte pravdu, chválim sa a prezentujem. Chcem sa s Vami podeliť o svoje práce.
Môj švagor raz povedal:
"Jan´k, vidziš jaký má Robo šumný dvor, jaké parády? Ale co z toho, kec še nemá komu pochválic, každý na ňoho sere."
Tak sa chválim, a zdieľam svoje potešenie s Vami, kamaráti.
 :-*
« Last Edit: 27. Máj 2020, 10:50:12 am od Bopsik »

krampus

• Čoprák
  • Príspevkov: 1271
  • Pioniere všetkých dedín, spojte sa!
« odpoveď #12 : 06. Jún 2020, 21:33:44 pm »
 [good] [good] [good]
hĺbka ľudského sebeklamu je nemerateľná (J.R.G.)

sHARk

• Kofolkár
  • JACK DANIEL'S CLUB
« odpoveď #13 : 07. Jún 2020, 18:18:31 pm »
Parádne  [good]
(^^^)
M1z vo2.