Poll

Kedy je podľa vás najvhodnejší termín výmeny oleja v motore motocykla

po sezóne
1 (5.9%)
pred sezónou
8 (47.1%)
je mi to jedno
4 (23.5%)
neviem
0 (0%)
viackrát za sezónu
0 (0%)
podľa doporučenia výrobcu
3 (17.6%)
podľa odjazdených km
1 (5.9%)

Total Members Voted: 14

Hlasovanie ukončené: 27. Február 2017, 23:19:22 pm

Autor Téma: Anketa o termíne výmeny motorového oleja  (Prečítané 3057 krát)

Hog

• Hosť
Re: Anketa o termíne výmeny motorového oleja
« odpoveď #20 : 23. Február 2017, 15:39:42 pm »
   Kyseliny,kyseliny.kyseliny,kyseliny !!!!!

Pamatujte si  j e d n o !    Nejhorší  s m r t   je z vyděšení ! [good]   Nenechte ze sebe dělat  b l b c e  lidma,

Kteří potřebují  prodat !!!!!!!!!! :fuck:

Váš  Hog :czflag: :biker: gtxmot

ipap

• Hosť
« odpoveď #21 : 23. Február 2017, 18:05:14 pm »
 >:D Kemo ma vyprovokoval s tým ukončením a zahájením sezóny... Ale s olejom mi to nevychádza.
Títo starí huji okolo už vedia, že to býval (aj) môj rezort, pravideľne som ukončoval 31. decembra a zahajoval na nový rok, teda 1. jaguára.
Z posledných čias je o tom viac egoňových fotiek motorájdom počnúc cez motocykel-eská možno až sem, po GTX.
Ak nebolo pekne, tak to ale nebola Guzzinka alebo Honda, ale zas aspoň Šarkánek vždy.
Raz mierne spoločensky unavený som sa na Silvestra po polnoci rozhodol, že spravím rekord zahájenia sezóny, aj som zahájil hneď po polnoci a o 00:55 som začal lietať po pozemku, moc som síce nepil, ale von som sa neodvážil. Pozemok je ale cca 200 metrov dlhý, tak aj "zimná záhrada" na otvorenie sezóny stačila.
Jak som sa s tým začal chváliť (dal som niekde hneď egóň-fotku), niekto ma uzemnil, že klokáni majú práve leto a aj obyčajný nočný strážnik mohol zahájiť skôr, keď ťahal z roboty domov.
Tak prekonať ich rekordy nie je možné, ale vyrovnať hej. Len treba sedieť o polnoci v sedle.
Urobil som to na Silvestra 2013, pred polnocou som vyštartoval, presne o polnoci som len dbal, aby bolo na tacháči aspoň nejakých 100 km/h a nejakých päť či desať minút po polnoci som CBF-ku zaparkoval pod ohňostrojom na Klapkovom námestí v Komárne. Fakt som tam urobil dobrú náladu (no, to je kekot a tak... ), kopec známych, aj motorkárov, ale nie na motorkách, samozrejme, no sranda bola.
Žiadny extra výkon, bolo cca +4 °C. Niekde sú tiež egóň-fotky, aj s occchňostojom a tak...
Takže klokáni ma síce mohli predbehnúť, ale len z dôvodu časových zón, inak nie.  >:D
A teraz mi vyskočil ale iný problém:
Keď o plnoci práve jazdím, predtým práve ukončujem, potom práve otváram sezónu, kedy by som mal medzi sezónami meniť olej?
Doparoma, ten technický svet je plný záhad ...  :))
« Last Edit: 23. Február 2017, 18:11:26 pm od papi »

JURIPKO

• Príspevkov: 913
  • Motorečkár
« odpoveď #22 : 23. Február 2017, 18:25:55 pm »
Kua f tejto téme samí olejár  :-[   :dmh:  :salute:   :)) štry  :biker: :biker: :biker:

ipap

• Hosť
« odpoveď #23 : 23. Február 2017, 18:27:34 pm »
 >:D Áj em džoky juing, end whú ár jú?  :))

kemo

• Príspevkov: 392
  • ChoGer
« odpoveď #24 : 23. Február 2017, 18:44:35 pm »
Papi, nechcel som Ťa vyprovokovať, len som sa snažil "urobiť poriadok" v hlavách tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť, kedy meniť olej. Použil som pravidlo č. 1, ale som to jasne neokomentoval.

Takže spresňujem zásady výmeny oleja :
Na základe Krampusovho riešenia definovaného problému je potrebné postupovať nasledovne :
Čl. č. 1 : Ak ukončíš sezónu pred 31.12. príslušného roku a začínaš po 1.1. nasledujúceho roku, musíš meniť olej na Silvestra, t. j. 31.12. tak, aby si o 23:55 už mohol umývať ruky a následne otvárať Šimpanské.
Čl. č. 2 : Ak ukončuješ sezónu na Silvestra (t. j. 31.12.) a začínaš novú už 1.1., prípadne ak jazdíš aj 31.12. o 23:55 a pokračuješ najmenej 10 minút, t. j. min. do 00:05 dňa 1.1., musíš meniť olej v intervaloch km, predpísaných výrobcom.
Čl. č. 3 : Ak nespĺňaš kritériá čl. č. 1 alebo 2, meň si olej kedy chceš, kde chceš, ako chceš a s kým chceš.
(A môžete tieto zásady volať : "Kemov základný neporiadok vo výmene olejov motorkových" resp. : "Chuj-ový olejový predpis" skrátene "CHUJOP")

Papi, našiel si si v tých zásadách okénečko na výmenu oleja ??

Páni a hlavne jazdiť, jazdiť a jazdiť (motoliek v pohybe niekoľko)

:biker: :biker: :biker: :biker: :biker: :biker: :biker: :biker: :biker: :biker: :biker: :biker: :biker: :biker:

ipap

• Hosť
« odpoveď #25 : 23. Február 2017, 19:17:54 pm »
 >:D Kemo, našiel našiel, ale už som písal, menil som minulú stredu, 15. februára a basta  :))
Aj som vtedy pojazdil, olej som riadne zohrial, lebo každý olej riedi najlepšie svoje usadeniny, keď je horúci. A kým sa neusadia znova, friško to horúce vypustiť.
Vypustíš horúci, je čierny, vypustíš studený, je skoro, ako nový...  >:D
Tak ale keď Krampusovi nevadí ten Hogův karbón či kox či jaká droga to je...   Ta nech... >:D
Aj v motoroch s filtrom oleja sa niečo tmavé jemné usadí, ak sa vypúšťa studený olej, ostane to tam, ak sa vypúšťa horúci (ale jazdou zahriaty, nie ledlampou!), pozbiera po svojej ceste, čo pozbierať dokáže a potom vypustiť čo najskôr, však keď sa už niečo náhodou rozpustí, nech aj stečie, ta ne?
Veľa fachmanov s tým nesúhlasí (neviem, prečo) ale ja viem, že to tak je.
Moto Guzzi má v manuáli konkrétne niečo také, že pri každej druhej či tretej výmene oleja treba po vypustení  oleja demontovať spodnú vaničku kartra a vyčistiť. A samozrejme vypúšťať olej zohriaty jazdou.
To by ste neverili, aký čierny sajrajt tam bol aj po horúcom oleji, a pritom Guzzina filter má. Lenže čo sa usadí, to sa už v studenom oleji moc nehne a studenými výmenami sa len hromadí - a vzniká z toho asi niečo, čo ja po týchto témach  už budem nazývať už len Hogův rýhotvorný kanálikyupchávajúci kox>:D
« Last Edit: 23. Február 2017, 19:23:14 pm od papi »

krampus

• Čoprák
  • Príspevkov: 939
  • Pioniere všetkých dedín, spojte sa!
« odpoveď #26 : 23. Február 2017, 20:43:03 pm »
papi - s tým vypúšťaním horúceho usadeninového oleja s tebou úúúúplne súhlasím. :D

... lenže ja som nenapísal celú pravdu o mojom zimnom vypúšťaní oleja motorowego,  :))
 vypustím.... a potom nasleduje ........"krampusova finta"  :P.... existuje taký zázračný spray (brems reiniger), niekto s ním robí ohňovú šou, čistí škvrny na montérkach, umýva ruky, odmastňuje súčiastky pred zváraním, dokonca aj čistí s ním brzdy ....  ;) ....  ja ho aj streknem  cez hadičku tak 1/4-1/3 obsahu do olejvane a krááásne ten usadený bordello vyplaví. A zbytok sa cca 10 min sa všetok z motora odparí, a keď aj nie, tak žiadna panika, odparí sa neskôr cez "dýchanie" motora.

Ináč, akým právom ty tu melieš o predsezónnej, posezónnej výmene, keď u teba sezóna nikdy nekončí, há? Šak ty musíš na základe ročne ubehnutých kilometrov meniť olej aspoň 2 x do roka.
 >:D
 :biker:
hĺbka ľudského sebeklamu je nemerateľná (J.R.G.)

kemo

• Príspevkov: 392
  • ChoGer
« odpoveď #27 : 23. Február 2017, 20:56:43 pm »
Papi, postupoval si podľa článku č. 3., úplne správne. Patrí Ti za to uznanie, vieš kedy treba meniť olej.
Naposledy som menil olej v Suze niekedy v lete 2015 (nesplnil som ročnú lehotu) a teraz už bude mať nabehaných cca 6000 km, tak niekedy v marci vymením.
Postupujem podľa čl. č. 2 a 3 ale v rozpore s čl. č. 1, za čo si udeľujem "prísne pokarhanie" a keď si tak budem počínať opätovne, tak sa asi zavriem na 7 dní do pivnice lebo basu doma nemám.
Tiež zastávam ten názor, že olej treba vypúšťať po zohriatí na prevádzkovú teplotu a tá sa najlepšie dosiahne jazdou.

ipap

• Hosť
« odpoveď #28 : 23. Február 2017, 21:58:15 pm »
 >:D Kemo mi píše vyššie, že
meň si olej kedy chceš, kde chceš, ako chceš a s kým chceš. ;D [good] :banan:
No, ja by som chcel s touto, aj by som ju poumýval, ale neviem, čo na to potom Gizka ...  :))

bacaono

• Hosť
« odpoveď #29 : 23. Február 2017, 22:00:51 pm »
Kto mi vysvetlí kedy asi prišla móda meniť olej aspoň 1x ročne?
Odjakživa čo si pamätám (pripúšťam že je tu väčšina osadenstva čo si pamätá viac) sme menili oleje na všetkých strojoch aj sezónnych iba podľa najazdených km, odpracovaných motohodín, a na strojoch ktoré nemali žiadne počítadlo,sa to meralo podľa množstva spálenej nafty či benzínu. Nikto nikdy neriešil či tam bol ten olej mesiac, pol roka, rok, dva alebo aj tri, a to boli doby olejov M6, M7. Keď prišli oleje aditivované M6AD, M7AD, alebo vtedy nevídaný zázrak M8AD a do turbo motorov ADSII, ADSIII tak sme híkali jak tehotné oslice, ale stále nikto neriešil časový interval výmeny oleja.
Sezónnu výmenu som zažil len v armáde. Letné a zimné prechody sa to tušim volalo. Ale to bolo len preto že vtedy armáda používla techniku z II. svetovej alebo vyrobenú tesne po nej, a oleje asi ešte z I. svetovej vyrobené v rusku špeciálne na zimu a špeciálne na leto.
Dnes sú oleje kvalitou na svetelné roky vzdialené od tých starých spomínaných, tak prečo meniť 1x ročne, keď vtedy to nebolo potrebné? Kyslosť ako dôvod neberiem, lebo som jednoducho ešte nevidel motor z vnútra skorodovaný, zoxidovaný alebo rozožraný kyselinou, ani zadretý pokiaľ tam bolo dostatočné množstvo. Ani taký čo v ňom bol olej čierny jak bota snáď 5-6 a viac rokov, pokiaľ nebol vyložene vo vlhkom prostredí. Jediný dôvod vidím v biznise.
Chcel by som vidieť predajcu fungel nového stroja, auta alebo motorky ktorá stála rok, dva možno aj viac na sklade ako mení pred predajom nový olej.
Niekto hľadá jazdenku auto alebo moto. Teší sa keď nájde nejakú 10,15,20 ročnú uloženku s minimom kilometrov. Nikto sa nepýta či tam bol olej menený aspoň raz za rok. Nikto sa nebojí korózie a oxidácie motora z vnútra.
Možno som neznaboh, možno pohan, a teraz sa budem rúhať strojným motorovým bohom, ale mením odjakživa podľa kilometrov. Na čas neberiem ohľad. Teda pokiaľ to nieje viac ako tri roky. >:D Takže v ankete nemôžem zvoliť žiadnu možnosť.
« Last Edit: 23. Február 2017, 22:04:57 pm od bacaono »

theo

• Cestovateľ
  • Príspevkov: 5926
  • GTX dekhabelizátor bazilikomer preCRÚKač
« odpoveď #30 : 23. Február 2017, 22:07:13 pm »
No a to sa mi presne nechcelo písať, lebo som čakal na jolíka čo to za mňa napíše.  :thank: :thank: :thank:

a tymto oszlavujem 4 000. šhampus krampus bum bum..  :)) :)) [good] [good] :) :) :)
M1 ZSL PJ WD40+ 3Bečiár

bobolak

• Cestovateľ
  • Príspevkov: 1322
  • KAPITÁŇ TKos GTX - trohviezdickovy Bajpasáčik GTX
« odpoveď #31 : 23. Február 2017, 22:17:04 pm »
nazdar klapci olejári  :fart:  :fart: ,išól som že vymeniť olej v kompresore,  :-[ ale som to nakoniec vzdal,lebo polla krampusovej methódy [good]  [good]""Ja olej mením až po olíznutí  mierky oleja, " jak še mi zda bars kvašny, ta menim, kedz ne, ta ešči ochabim naj skvašňeje."" :fuck: :fuck:

tak ešče aj ja kvílu počekám šak teplo vraj ináč vyzerá,aj keď neskaj bolo fajnovo 10+C  :)) :)) :))

autista autista

ipap

• Hosť
« odpoveď #32 : 23. Február 2017, 22:27:55 pm »
 >:D Bača, nemúť tuná už upokojené vody, šak chemickí ingeníri to odkázali...  >:D

Ja o tom napr. v manuáli HONDY nič nemám, viem, že na brzdovú kvapalinu (aj spojkovú) nie sú dané kilometre, ale že raz za dva roky.
Motor po 12 tisíc km. Bodka. Ale na internete v najrôznejších poradňách som na to už viackrát matrafil, ale ma to nijak nešponuje, každý rok som doteraz prekročil udané km, aj u Hondy, aj u Guzziny aj viackrát - takže mne to nevadí.  >:D

egres2

• Príspevkov: 435
« odpoveď #33 : 24. Február 2017, 8:04:00 am »
bacaoné:
Prvý výbrus. Druhý výbrus. Tretí výbrus. Polomotor.
Polomotorkár.
A ci pico.
Iný už nebudem....

ipap

• Hosť
« odpoveď #34 : 24. Február 2017, 9:45:29 am »
Bača, z praveku nemôžeš vychádzať, veď vieš. Namiesto pár druhov olejov tu máme tisíce, veľa skupín a podskupín podľa určenia. Aditíva sú už samostatná veda, viem si predstaviť, že  s olejom, čo Iveco prejde 150 tisíc km, nejakú motorku cez 100 km zabijeme. Neviem síce, ako sa vysporiada Iveco so sírou napr. v ruskej nafte cez 150 tisíc km, ale to je ich problém...
Aj keď sú už skoro všetky oleje celoročné, štandardné motorkové oleje už výrobcovia zostavujú, ako letné, s predpokladanou menšou hrozbou vysoko kyselinotvorných studených štartov - ale práve preto aj s menšou počiatočnou  alkalitou už z výroby. Samozrejme je tam kopec iných aditív, bežne sú u motoriek napr. aditíva pre mokrú spojku, aby nepreklzovala, pritom ale musí všetko ostatné kźať, ako u ostatných olejov, je totiž väčšinou všetko v tom istom oleji, aj rozvody, aj kľuka, aj spojka (aj stator, kua!).
Z nižšej alkality a z kratších motorkových výmenných intervalov potom pramení aj menšia schopnosť prípadných vybehaných olejov prežiť bez újmy zimu, tak jasne, že je pohodlnejšie poradiť vymeniť na jeseň.
Ale teraz už vážne: Práve tu sa ozve marketingové oddelenie:
- Očujte, dealeri, najazdil chlapík 5000 km, mal by ešte síce 1000 na jar, ale keď mu povieme, že raz ročne musí meniť, tak už to nenchá na jar, možno vymení hneď po sezóne.
- No ale prečo by menil, však možno v novej sezóne neplánuje ani tých 1000 km?
- Tak mu pohrozme kyselinami! "Raz ročne" a "kyseliny" nám potom budú zabezpečovať pravideľné príjmy a oni aspoňn budú mať pkkt starých olejov a nebudú im vrzgať vráta na predzáhradke.
 :beer:

bobolak

• Cestovateľ
  • Príspevkov: 1322
  • KAPITÁŇ TKos GTX - trohviezdickovy Bajpasáčik GTX
« odpoveď #35 : 24. Február 2017, 10:04:15 am »
ahojte klapci, [good],ja sa najlepšie bavím,keď idem za yoffom do kawaservisu tu na zlatých pískoch,no možno aj ja tak dopannem,ale príde mi to strašne srandovné,  :)) ako môj kamarát čo má autoservis,prvá otázka zakazníkovi medzi rečou  :-[ "Vy v aute vozíte deti??""To sa nebojíte že ich pozabíjate??......vymena nielen platničiek,ale aj kotúče,brzdiče,hadice a všetko čo môže ohroziť bezpečnosť detí!!  ;D Kšeft je kšeft ta ne?spokojnosť na oboch stranách.  :P Vratim sa k prdccedovi tak on tam chodí každých 5tisíc km a do znač.servisu.Kua šak ta jeho kaveja čo mu v servise urobia ja sakra drahá. :)) :))...........ale čo, ja som iba lakomý a nakážem synom, houno sami mi vymenia a kontrolujú tieto veci,lebo tiež mi neveria vedia,že som lajdák!! >:D >:D

Hog

• Hosť
« odpoveď #36 : 24. Február 2017, 10:44:49 am »

Naprosto souhlasím se Zdenom...........a to je odpověď Bacaonovi ................kšeft je kšeft !

Všechno je o kvalitě oleje ! A dneska v tom globálním marastu si nevybereš !  Každý lže jak tiskne, jen aby prodal !

Ale jedno je jisté.  Kvalita už asi nebude lepší - proč ?  Z hlediska výrobců je na prvním místě   s p o t ř e b a
          a tím i výdělek !
          Porovnání kvality:   měl jsem "erko"..........olej M6AD..........75.000km  a motor začal kouřit . Víte jistě,
                                         co to znamená !
                                          Výbrus, no prostě kompletní GO motoru, ale než jsem  tam nalil olej přišla "sametová" !
                                         Tak jsem koupil  Castrol !  Nó a  motor má cca 150.000km (auto jsem prodal známému)

A nekouří a jde jak  b r u s  !

My "starší" už musíme  zapomenout co v olejovém hospodářství bylo! !

Hog :czflag: :biker:

« Last Edit: 24. Február 2017, 10:47:19 am od Hog »

maguma

• Administrator
  • Príspevkov: 2333
« odpoveď #37 : 26. Február 2017, 21:00:05 pm »
Bača, je tam už aj tvoja kategória

bacaono

• Hosť
« odpoveď #38 : 27. Február 2017, 11:11:28 am »
NOW ďakujem. [good] Zahlasuvav som.
...ináč anketa jak noha..... >:D ....aš 17 rerspondentóv. :banan: Ostatní hadam ani olej nemeňá. :P

ipap

• Hosť
« odpoveď #39 : 06. Marec 2017, 21:49:35 pm »
 >:D Jeden olejový pre pamätníkov:

Blondínka s eMBéčkou zaparkuje pred mototechnou a kupuje meraciu tyč hladiny oleja. Hneď aj poprosí predavača, nech to nahodí do motoru, aby sa ona nezašpinila.
Predavač prekvapene hovorí:
- Milostivá, veď vy tu meradlo máte!
- No áno, ale toto je krátke, nedosiahne po ten olej... 

>:D Bažant, na zdravie vospolok.  :beer: