Poll

Kedy je podľa vás najvhodnejší termín výmeny oleja v motore motocykla

po sezóne
1 (5.9%)
pred sezónou
8 (47.1%)
je mi to jedno
4 (23.5%)
neviem
0 (0%)
viackrát za sezónu
0 (0%)
podľa doporučenia výrobcu
3 (17.6%)
podľa odjazdených km
1 (5.9%)

Total Members Voted: 14

Hlasovanie ukončené: 27. Február 2017, 23:19:22 pm

Autor Téma: Anketa o termíne výmeny motorového oleja  (Prečítané 3511 krát)

maguma

• Administrator
  • Príspevkov: 2403
Anketa o termíne výmeny motorového oleja
« : 22. Február 2017, 23:19:22 pm »
Tu môžete hlasovať o termínoch výmeny motorových olejov v motorke. Každý člen fóra môže hlasovať iba raz. Anketa skončí za 5 dní. Kliknite na voľbu a potvrďte kliknutím na SUBMIT POLL  Pre vstup do ankety musíte byť prihlásený :biker:
« Last Edit: 22. Február 2017, 23:26:07 pm od maguma »

ipap

• Hosť
Re: Anketa o termíne výmeny motorového oleja
« odpoveď #1 : 22. Február 2017, 23:32:53 pm »
 >:D Chýbajú tam možnosti, napríklad:

- po ubehnutí udaných kilometrov alebo dosiahnutí motohodín
- 15-20 % pred ubehnutím udaných kilometrov
- po ubehnutí dvojnásobku ubehnutých kilometrov
- keď ma elektronika zablokuje
- keď sa mi chce
- kedy ako
- denne
- nikdy

... a tak.  :beer:

krampus

• Čoprák
  • Príspevkov: 961
  • Pioniere všetkých dedín, spojte sa!
« odpoveď #2 : 23. Február 2017, 5:29:19 am »
 >:D
Ja olej mením až po olíznutí  mierky oleja, " jak še mi zda bars kvašny, ta menim, kedz ne, ta ešči ochabim naj skvašňeje.
Hlasoval by som  za:  po ubehnutí dvojnásobku ubehnutých kilometrov    :o

A ešte tam chýba: Každý účastník ankety bude zaradený do zlosovania o tradičné ceny GTX.
 Výhercom budú výhry odovzdané na výstave Motorbicykeľ  na obvyklom zhromaždisku GTX (Papibufet) na výstavisku In-chleba v Pažravej auf den Donau f pijátok o 13:00 ZULU. :))

:biker: :banan: :biker:
« Last Edit: 23. Február 2017, 5:34:58 am od krampus »
hĺbka ľudského sebeklamu je nemerateľná (J.R.G.)

sHARk

• Kofolkár
  • Príspevkov: 2132
  • JACK DANIEL'S CLUB
« odpoveď #3 : 23. Február 2017, 7:36:59 am »
odpovedal som v Magumovej ankete

a možno rozumne odpoviem aj v ankete niekoho iného, ak si ju niekedy niekde pripraví 
:shark: :biker:
(^^^)
M1z vo2.

krampus

• Čoprák
« odpoveď #4 : 23. Február 2017, 7:46:09 am »
Môj názor na "olejovú problematiku".
Olej je treba vymeniť  iba v dvoch prípadoch a to: Raz ročne, alebo po počte najazdených km odporúčaných výrobcom, podľa toho čo nastane skôr.
A punktum.

Bopsik

• Príspevkov: 2077
  • Srandičky, srandičky...
« odpoveď #5 : 23. Február 2017, 8:02:49 am »
Dám do pľena otázku.
Je to o plechovke, ale moc mimo témy nie:

KrMery má doma Citkom C4 1,6 16 val benzín.
Vek 7-8 rokov, stav km cca 45.000

Čiže ročne cca 4 až 5.000 km

Das dva raz si pamätám, že som už olej menil - servisné prehliadky, ale teraz tam leží v garáži a jazdí s ním minimálne. Treba tam meniť olej?

Poznámka: Ešte upresňujem, že mi na tom aute extra nezáleží (záložné a požičovňa hosťom).

Blé, blé  autista autista autista

ipap

• Hosť
« odpoveď #6 : 23. Február 2017, 8:31:48 am »
 >:D Mňa by zaujímalo skôr, či niektorý manuál od výrobcov motoriek udáva ročné obdobie, lebo raz ročne, to sa udáva skoro všade a podľa toho by si mal meniť, aj keď nič nenajazdíš. Ale je to tam a  kto ozaj jazdí, mení aj viackrát ročne.

V manuáloch sa udáva tiež interval výmien v kilometroch alebo pri ostrejších mašinách v motohodinách. To je tiež v úplnom poriadku, je z čoho vychádzať.

Tiež sa bežne udávajú požiadavky na kvalitu olejov, tiež v pohode.

Pár manuálov som už videl, či už užívateľských, či servisných - ale nikde som sa nedočítal odporúčania, či na jeseň, či na jar.
Fakt by ma zaujímalo, ktorý výrobca motoriek to udáva, resp. či sa vydávajú manuály zvlášť pra Afriku, pre Španielsko alebo Švédsko. Ono to "raz ročne" je asi zárukou, že je jedno, kedy, len vymeniť.

Je pravda, že manuály na kosačky nečítam. Mám elektrickú vlastnej výroby.  >:D

Krampus, všimol som si, ale už bolo neskoro opraviť. Ale takto to aj viac vyjadruje môj postoj k problematike...  >:D
« Last Edit: 23. Február 2017, 8:38:01 am od papi »

maguma

• Administrator
  • Príspevkov: 2403
« odpoveď #7 : 23. Február 2017, 8:39:48 am »
Papi, máš pravdu, tie ročné obdobia zruším, iba zbytočne zavádzajú, myslel som to tak, že pred sezónou alebo po sezóne. Idem to opraviť :looser:

ipap

• Hosť
« odpoveď #8 : 23. Február 2017, 8:53:13 am »
 >:D Sezóna trvá 12 mesiacov, treba meniť cez silvestrovský večer a potom sa to prelína...  :))

apa

• Skútrista
  • Príspevkov: 2167
  • Ide to dolu vodkou.
« odpoveď #9 : 23. Február 2017, 9:11:08 am »
Ja mením celý život podľa doporučenia výrobcu. Aj v plechovke aj v motorke. Konkrétne terazky je to takto:

Varadero - výmena po 12000km, mením po 10000km - a vychádza to aj tak že je to 1x ročne
Plehovka - je v záruke, vtedy musím po 1 roku, ak uplynie záruka tak potom budem meniť podľa km.

Rotavátor - any boch nevie, tuším sa pozriem či tam olej ešte je alebo je z neho maglajz zrelý na výmenu
Vždy je viac možností alebo aj nie.

krampus

• Čoprák
« odpoveď #10 : 23. Február 2017, 9:19:53 am »
Takto, zas je to môj čiste osobný názor:
Ak sa nenajazdí dostatočný počet km na výmenu (môj prípad), tak raz za rok je treba olej vymeniť (pre pokoj duše) a nezáleží na ročnom období, ja napr. mením v zime(teda vlastńe pred sezónou, alebo po sezóne- ????- neviem, rozhodnite sami) v teplúčku garáže( mám také fasa podmieky), argumenty, že olej je treba meniť po dostatočnom zahriatí motora neberiem, lebo: však ju odstavím po poslednej jazde teplú, olej stečie do vane teplý a tam si vychladne. A čo? , veď používame oleje 10W,15W - dostatočná viskozita(tekutosť) zaručená nie ako dakedy M6AD/PP90, vypustím, nechám odkapať, niekedy aj do druhého dňa (podľa nálady), vymením filtrík - aj 2(na Bete),nalejem nový a na rok vystaráno.
Hltači kilometrov to majú o to horšie, že musia (????) meniť olej ako im to kilometrovo vychádza, jaro leto jeseň, zima - vsjo ravno. :D

bobolak

• Cestovateľ
  • Príspevkov: 1331
  • KAPITÁŇ TKos GTX - trohviezdickovy Bajpasáčik GTX
« odpoveď #11 : 23. Február 2017, 9:39:39 am »
ahojte prdcceda  :foto: šak daj aj ty nyječo,  [good] ja dam za teba......servis na golden písku krawasaki,, :-* ,Joško(prdcceda)sedí v servise pri kaweji a klapci z krawasaki obskakujú prdccedovu motolku.. :-[  :-[ ..olejček,filtríček,žiarovčičku,dofuknu gumky,namastia remenčok na zaver dajú cukríček do výfucku a Joško hotovo, móžeš ísť ku kase,, :))  :)) ,a to sa opakuje každy mesiačik,niekedy som privolaný na konzultáciu,ale ja používam Krampusov test  [good]  [good] oleja,tak jebem na kompresor,dolejem koľko treba a ide sa ďalej.No ešte by vám to mal odobriť najlepší,najmúdrejší,najkrajší motolkár vo vesmíre................ :)) :)) :)) :))

ipap

• Hosť
« odpoveď #12 : 23. Február 2017, 9:47:47 am »
 >:D  Protestujem !!!  :)) :)) :))

Anketa je neplatná, niektoré možnosti sa tam objavili až teraz, na druhý deň po odštartovaní...  :P :P :P

Ono to výpovedné hodnoty tejto ankety sú aj tak na úrovni "chodíte kakať ráno alebo večer" - lebo laická  verejnosť chodí kakať, keď musí, a nie, keď mu doporučuje lekár.

Samozrejme by som vybral možnosť viackrát ročne.
Ak chcem byť puntičkár, Guzzina ale mala 3 oleje. V motore klasický automobilový motorový, za suchou spojkou v oddelenej prevodovke prevodový a za suchým kardanom v kuželovom prevode na koleso hypoidný. Na všetko iné km-údaje. Tak samozrejme berem motor...  >:D

Bobo, teba sa táto anketa vôbec netýka, všetci vieme, že v Harleyoch sa olej nemení, len sa dolieva.  :))

sHARk

• Kofolkár
  • Príspevkov: 2132
  • JACK DANIEL'S CLUB
« odpoveď #13 : 23. Február 2017, 9:54:30 am »

Bobo, teba sa táto anketa vôbec netýka, všetci vieme, že v Harleyoch sa olej nemení, len sa dolieva.  :))

to je potom geniálne...  :-[  prirodzeným úbytkom je zabezpečená pravidelná obmena  [good] a vraj to platí aj na skrutky

(Vilo prepáč, ale nemohol som si neprihodiť)
(^^^)
M1z vo2.

ipap

• Hosť
« odpoveď #14 : 23. Február 2017, 10:23:46 am »
 >:D Veď preto  o Harleyoch stále tvrdím, že sú najekologickejšie motorky.
Olej, čo človek z prírody vyťažil, pekne postupne po kvapkách do prírody Harley vracia.
Ikonou enviromentalistov tota mašina UŠAtá  je  >:D

Na rozdiel od niektorých fejzrov, čo postrekujú lienky fullsyntetikou...  >:D
« Last Edit: 23. Február 2017, 10:25:47 am od papi »

Hog

• Hosť
« odpoveď #15 : 23. Február 2017, 12:09:30 pm »
   Ještě jednu věc, co jsem  pochytil na školení :

1.  jak se jezdí málo (do 5.000km/rok)  .................................měnit každý rok,i když interval  je třeba 12.000
         Důvod: jak olej projde několikrát motorem, stává se silně  h y d r o s k o p i c k ý, to znamená, že na sebe váže
                     vzdušnou vlhkost a pokud neujedete vzdálenost, která je potřebná k ohřátí oleje nad 100°C,(a odpaření ),
                     vlhkost se  hromadí a zde máte tu  v a š i   k y s e l o s t !
                     To platí zejména pro motory chlazené kapalinou.  Protože chlazené motory vzduchem pracují s vyšší
                     teplotou oleje  cca 120 - 150°C a k hydrataci sice dochází také, ale oddychem se z motoru odpaří!

2.  Tu kilometráž neberte tak doslova a do písmene, protože jestli přejedete třeba o 500-a víc, nic se neděje, protože
           výrobci se minimálně 50% sichrují !

3.   A olejáři s motorářema se  n i k d y  na najetých kilometrech  n e s h o d n o u !  Jední říkají  v í c   a  druhý   m í ň !

A teď babo raď!

Váš J.E.Hog :czflag: :biker:

« Last Edit: 23. Február 2017, 12:14:37 pm od Hog »

ipap

• Hosť
« odpoveď #16 : 23. Február 2017, 12:37:54 pm »
 >:D Hogu, neshodnou se, možno, ale spolupracujú aj tak. Extrémne záťaže sú laboratóriom pre oboch.
Preto sú pretekárske stroje oblepené už tisíc rokov kadejakými reklamami olejárskych firiem, plochou dráhou počnúc cez motoGP až po DAKAR, Le Mans, či formulu jedna.

Hydroskopický je prakticky každý olej hneď po styku so vzdušnou vlhkosťou. Aj nový olej naliaty na jeseň.
Extrémnym príkladom sú už spomenuté brzdové kvapaliny, ktoré sú tiež oleje. Otvoríš, použiješ polovicu a darmo zavreš, zvyšok po mesiaci môžeš vyhodiť, lebo neskôr sa už z uzavretého systému vody tam nezbavíš. 
Preto nie je ideálny ani stav, keď cez zimu stojí nový olej v motore len tak. Degradácia začína už tam.

A "každý rok" predsa nikto nespochybnil.
« Last Edit: 23. Február 2017, 12:39:29 pm od papi »

kemo

• Príspevkov: 409
  • ChoGer
« odpoveď #17 : 23. Február 2017, 13:45:34 pm »
Páni, krásna debata. Páči sa mi ako všetci riešia problematiku oleja.
Krampus to povedal úplne jasne a presne : v termíne výmeny alebo 1x ročne, čo nastane skôr. Ak 1x ročne, tak v zime v teplučkej garáži (ak je taká možnosť).

Poznámka na okraj :
Z dôvodu týchto debát som čiastočne rozobral motorček  na mojej JAWA  50/05 (r. v. 1966, kedy som si ju aj kúpil za 3100,- Kčs), kde som naposledy menil olej asi pred 25 - 30 rokmi. Motorku som naposledy naštartoval a povozil som sa v roku 2015 v lete. Minulý rok som ju ani nenaštartoval. Z hrôzou som zistil, že olej je voľajaký hustý a nič mi nerozožral, veko, steny, všetko z hliníka bolo a je bez viditeľného rozožratia kyselinami. Ani tesnenia neboli prežraté. Tak neviem.
Asi problém výmeny po sezóne alebo pred sezónou nebude asi až taký kritický.
To mi opäť len potvrdzuje Krampusov názor.

ipap

• Hosť
« odpoveď #18 : 23. Február 2017, 13:56:35 pm »
Kemo, ale Pionier je dvojtakt, je tam len prevodový olej, ktorý nie je ohrozený ani tak vysokou teplotou, ani prenikajúcimi spalinami, nie je hnaný čerpadlom na rôzne chúlostivé miesta 4T motora.
Tam nik nepredpisuje ani, že ročne, teda koľko tam je, toľko tam je...
Kilometrov tam máš zas možno ešte aj málo, tak ten mazut tam trebárs (podľa Pionier-manuálu, nie podľa mňa!) ešte môžeš aj ponechať...  :))

kemo

• Príspevkov: 409
  • ChoGer
« odpoveď #19 : 23. Február 2017, 14:43:34 pm »
Papi, plne s Tebou súhlasím 2-takt a 4-takt je rozdiel.
Narážal som iba na tie "hrôzostrašné" kyseliny, ktoré sa tvoria aj v prevodovom oleji, dokonca aj v stolnom olivovom samotočnom a čo ja viem, kde ešte.
Tiež na celkovú debatu. Mazut, je to správne slovo, ktoré mi v predchádzajúcom príspevku malo napadnúť, ale nenapadlo. Presne tak to vyzeralo, čo som vypustil z motora. No čo už.

Ešte doplním ten termín výmeny. Odporúčam na prelome rokov, najlepšie na Silvestra s termínom ukončenia 23:55, aby bol čas si umyť ruky a pripraviť šampanské. Dôvod je jednoduchý . Niekto ukončí sezónu napr. 26.12. a 5. 1. už štartuje novú, iný ukončí napr. 15. 10. a začína 15.3 tak ten Silvester je vždy cca v strede. Tým sa vyhovie všetkým zúčastneným cca na 50 %. A aj samotné škodlivé kyseliny budú mať iba 50 % času na rozožratie celého motora. Tak motor vydrží dlhšie, možno aj celú životnosť (napr. tie naše aj 150 - 200 tisíc km).