Autor Téma: Technické okienko GTX  (Prečítané 211650 krát)

Bopsik

• Príspevkov: 2602
  • Srandičky, srandičky...
Re: Technické okienko GTX
« odpoveď #4500 : 22. Február 2021, 20:19:25 pm »
Ja som raz mal problém na Fazeri povoliť skrutky na brzdovom kotúči. Klasicky to nešlo, Krampus mi radil zohriať skrutky plameňom. Neskúšal som to, nemal som vhodný horák (teraz už mám), ale potom som ich povolil rázovou pištoľou (medzitým som kúpil) a s tým to išlo parádne.
 majsterGTX
Pôvodne som ich chcel všetky vymeniť, lebo sú trošku chytené hrdzou, ale keď som zistil, že za jednu treba dať 6 USD, a je ich 18 (108 USD), tak som ich tam nechal...
 bébééé

Skrutky DeLaPič

maguma

• Administrator
  • Príspevkov: 3158
« odpoveď #4501 : 22. Február 2021, 21:06:07 pm »
A teraz si predstav, že to niekomu robíš, on ti pchá hlavu až k tomu kotúču a zalomí sa ti skrutka. Použiť horák nepripadá do úvahy, lebo to je jeho miláčik a utrpel by bibinko. Samozrejme si ihneď na vine, ešte aj za defekt čo dostane za tri roky. Pritom ja mám na takéto problémy svoje metódy a prostriedky. Najlepšie je vždy použiť teplo, hneď na začiatku, nie keď už budú strhnuté hrany. Väčšinou sú tieto skrutky zaistené lepidlom a preto je problém ich povoliť, ale na každú bolesť sa nájde masť majsterGTX majsterGTX majsterGTX

P.S. teraz si dávam dokopy indukčný ohrievač, je síce pravda, že na tieto skrutky mi npomôže, ale na také ktorým trčia von hlavy alebo matice je to príma vec. Jediný problém mám zo zdrojom, potrebujem 48 V a 25 A jednosmerných. Skúsim premerať zváraci invertor, uvidím čo z neho lezie, prúd bude v poriadku len napätie neviem??? Janči poraď čo s tým..... :-\ :-\ :-\

maguma

• Administrator
« odpoveď #4502 : 22. Február 2021, 21:24:08 pm »
Dnes bolo pekne, tak som bol na vychádzke a samozrejme som neobišiel slávne rušňové depo. Dnes sa tam presunovali rušne a vagóny z jednej koľaje na druhú. Takto to vyzeralo....

Takýmto tenkým lankom ťahali Karkulku, vydržalo a išlo to celkom ľahko

Tu vidíte aj hmotnosť rušňa, z točne sme ju ručne odtlačili štyria asi päť metrov, nedočiahlo lano, tak preto

Mašinfíra Jožko ide na kocúrovi pre Luxemburgský vagón

Tu ho už vyťahuje z dielne

Takto ten vagón vyzerá teraz po čiastočnom odstrojení a pred pieskovaním strechy. Potom sa na kraj privaria nové plechy

Tu vidíte detail na točňu, práve sa točí smerom na poslednú koľaj, na kanál č. 6, tam sa bude pieskovať

Nesmie chýbať ani kvízová. Je to síce neostrá fotka, ale vidíte na nej z podlahy trčiace dvojice rúrok o priemere 16-18 mm. Na čo slúžili???

Bopsik

« odpoveď #4503 : 22. Február 2021, 21:32:00 pm »
Zvárací prúd je približne od 60A vyššie, zápalné napätie, ak si dobre pamätám je okolo 110V, ale keď sa chytí oblúk, potom klesne (pri zváraní) napätie oveľa nižšie, na cca 20V.

Ja si myslím, že invertor sa na to nehodí. Chceš robiť indukčný ohrev, a tam treba striedavý prúd, a ešte k tomu frekvencia 50Hz sa mi zdá málo, Pri indukčnom ohreve sú tie frekvencie od 50Hz do 5MHz a aj vyššie.
Invertor dáva jednosmerné napätie, i keď pulzujúce, tam jedine odporový ohrev, teda zohreješ odporový drôt a priložíš...

Lepšie by sa hodila trafozváračka (striedavý prúd), i keď je tam len 50 Hz, ale predsa by sa tam dalo uvažovať o indukovaní, ale koľko závitov by potrebovala budiaca cievka? Toto si netrúfam odhadnúť.

Možno by sa hodila stará mikrovlnná rúra, použiť megatron (elektrónka vyrábajúca mikrovlnné žiarenie), ale s tým by trebalo opatrne, dobre to odtieniť, a púšťať žiarenie len kužeľom von...

No, neviem, ťažký cieľ...

Bopsik

« odpoveď #4504 : 22. Február 2021, 21:34:59 pm »
Na priskrutkovanie...
...čo som vyhral?

sHARk

• Kofolkár
  • Príspevkov: 3356
  • JACK DANIEL'S CLUB
« odpoveď #4505 : 22. Február 2021, 21:37:30 pm »
dnes pri potulke mestom som sa normálne zľakol, že som prežil časový skok...  :-[

:))
(^^^)
M1z vo2.

Bopsik

« odpoveď #4506 : 22. Február 2021, 21:40:18 pm »
Existujú priamo stroje na indukčný ohrev, ale drahé:

https://www.elektrospaw.eu/DIELENSKY-INDUKCNY-OHREV-c30_0_1.htm

Pracovná frekvencia 25 - 60 kHz
« Last Edit: 22. Február 2021, 21:41:57 pm od Bopsik »

Bopsik

« odpoveď #4507 : 22. Február 2021, 21:46:22 pm »
Ahojko,
minule som konštatoval, že sa máme dobre.
Na ulici už nevidno Žiguláky, Dacie, MB-éčky, Moskviče, a ani staré Mercedesy, Peugeoty, Fordy, dokonca ani Favority
Väčšinou jazdia už len nové autá, alebo dovezené zo západu hlavne BMW-čka, Audiny, a podobne nie staršie ako 5 -10 rokov.
 :beer:
...a Ty tu teraz vyhrabeš takéto múzeum...
 :dmh:

maguma

• Administrator
« odpoveď #4508 : 22. Február 2021, 22:28:16 pm »
Janči, ja potrebujem na napájanie ohrevu jednosmerný prúd, vysokú frekvenciu si to už potom vyrobí samé, okolo 45 kHz. Mám nabíjačku na VZV ktorá mi dáva až majsterGTX 48 V, len neviem aký prúd bude schopná dodávať, to ešte preverím

papi

• Bahniak
  • Príspevkov: 235
« odpoveď #4509 : 22. Február 2021, 22:47:46 pm »
 >:D Ak môžem kvíz, môj typ je parné či teplovodné vykurovanie, radiátory pod sedadlami?
Ak nemôžem, tak nič, no...  :beer:

(Bopsik, nie Ahojko, Shark...)

Bopsik

« odpoveď #4510 : 23. Február 2021, 6:46:27 am »
Dva moje trápne omyly:
Poplietol som si Nazdarka so Žralockom, už motám,
a nevšimol som si, že fotka je vlastne podlaha vagóna, myslel som si žeje to montážna hala.
...som nejaký nesústredený
 >:D
Ešteže idem dnes na výter...
 :P
Asi je to dobrý biznis, lebo už je v Snine toľko výterovní, že sa bijú o zákazníkov, zívajú prázdnotou.
 bébééé
Prichádza doba že z reštaurácií a krčiem urobia odberové miesta, výdajne zdravotníckeho materiálu a lekárne, chorá doba - doslovne

maguma

• Administrator
« odpoveď #4511 : 23. Február 2021, 7:47:53 am »
Papikám, aj som si myslel, že to je parné kúrenie, ale tie rúrky sú iba chráničky pre káble elektrického kúrenia. Muselo to mať riadny výkon aby to vyhrialo taký veľký vagón. Bol som zvedavý čím to poháňali a na podvozku som nenašiel žiadný generátor el. prúdu, ale nakoniec som na oboch koncoch objavil veľké konektory na napájanie kúrenia.

Takto vyzerá regulácia kúrenia. Aj tu vidieť dve rúrky v ktorých idú káble

Mishko

• Príspevkov: 70
« odpoveď #4512 : 23. Február 2021, 8:00:02 am »
Bopsik, to je umelecka instalacia s nazvom "SK parking".

https://kunsthallebratislava.sk/event/roman-ondak-sk-parking

ahojko

• Príspevkov: 2896
  • Cruiser-ák
« odpoveď #4513 : 23. Február 2021, 9:39:12 am »
,,,https://kunsthallebratislava.sk/event/roman-ondak-sk-parking...

Mishko,   [good]
 tak veru, kratka relacia o tom bola aj v telke.

Vyvolalo to vo mne veeeela spomenok, nie tie auta,
ale to prostredie , čo som sa tam ja nachodil na "disky"
ako mlady chalan, volalo sa to "Véčko" lebo vstup bol
iba na preukaz vysokoskolaka, tusim INDEX sa volal,
 Nieco ako toto?..... :fuck:

:beer:
Učeň pozorovateľ

papi

• Bahniak
« odpoveď #4514 : 23. Február 2021, 11:05:47 am »
 >:D  Tak to "Elektrische Heizung" ma dostalo!  [good]

Ešte ako gymnazista som zažil staručký motorák na trati Komárno-Kolárovo, miestnymi zvaný len fapadoš.
Mal totiž pravé drevené lavice, na vykurovanie kachle Peterky, priložené drevo a uhlie. Prikladali cestujúci sami, takže si KALT-WARM tiež regulovali podľa potreby. Maximálna rýchlosť 30 km/h.

Maďari dnes volajú rozpočtové letecké spoločnosti tiež "fapadoš" ... (cca "drevenolavicové").
Ale Peterky tam asi už nebudú...  >:D

Ahojko, vo Véčku som bol štamgastom, vystupovala tam pravideľne elita československého rocku a Jazz-rocku a chodili tam hlavne krásne baby...  [good] :-*
« Last Edit: 23. Február 2021, 11:08:52 am od papi »

Bopsik

« odpoveď #4515 : 23. Február 2021, 16:13:37 pm »
Potvrdzujem, Papi neklame. Ja som sa raz v takom vagóne viezol. Celý vagón drevené lavice (nedalo sa dorezať čalúnenie...) a v stredu pecok, uhlie. Nebolo to pri Komárne, ale dakde inde, už nepamätám...

Maly lapaj

• Čoprák
  • Príspevkov: 872
  • babetťák
« odpoveď #4516 : 23. Február 2021, 17:23:06 pm »
papi ja poznám ten vlak pod menom, gútai göcse.
žuj a nechaj žuť

papi

• Bahniak
« odpoveď #4517 : 23. Február 2021, 17:48:13 pm »
 >:D Göče sa volali aj neskoršie motorové vozne, čo už mali sedadlá potiahnuté koženkou a normálne vykurovanie.
Fapadoš sa volal len ten prvý, ošuchaný, opotrebovaný, prevelený bohvie odkiaľ na túto trasu.

Chodili do našej triedy štyria z Kolárova, furt vyprávali nejaké historky, že ako opravoval strojvedúci vonku na trati alebo raz v zime ráno v Kolárove jak nastupovali, práve vystúpila parta cigánov. Posadali, vlak sa pohol, chalani chceli priložiť - ale nebolo čo.
Tí kui ukradli šecko uhlie, naši mrzli až do Komárna...  >:D

krampus

• Čoprák
  • Príspevkov: 1492
  • Pioniere všetkých dedín, spojte sa!
« odpoveď #4518 : 23. Február 2021, 19:18:46 pm »
"Fapadoš" premával aj medzi Sp. Vlachmi a Sp. Podhradím, miestni ho však volali "motorka", inak všetko bolo tak ako papi opísal, sedadlá, piecka, cigoši,atď. tu neuvedené.  [good]
hĺbka ľudského sebeklamu je nemerateľná (J.R.G.)

maguma

• Administrator
« odpoveď #4519 : 23. Február 2021, 20:42:12 pm »
Bopsík, takto to vyzerá. Malo by to mať výkon 1,2 kW, len zatiaľ nemám zdroj na napájanie, 50 V, 30 A, jednosmerný prúd. Keď budem mať vyriešené napájanie, tak oceľové predmety vložené do medenej cievky sa hoci aj rozžeravia, záleží iba na dobe zapnutia ohrevu. Je to výborné na hrdzavé skrutky, matice, čapy a podobné veci.