Autor Téma: Bezpečnosť cestnej premávky  (Prečítané 8229 krát)

maguma

• Administrator
  • Príspevkov: 2306
Bezpečnosť cestnej premávky
« : 14. September 2017, 16:53:50 pm »
Vážení, tu sa môžete vybúriť. Kemo ideš :salute:

maco

• Príspevkov: 354
Re: Bezpečnosť cestnej premávky
« odpoveď #1 : 14. September 2017, 18:35:39 pm »
Kemo, otázka.
Minule so išiel z pohrebu v PD. Zastavil som na hlavnej v križovatke, lebo ďalej to bolo plné. Prišiel jeden umelec z protismeru a chcel odbočiť doľava, ale ja som práve na hlavnej zavadzal, lebo som to neodhadol a musel som zastať práve na mieste, kde chcel odbočiť doľava. Začal mi nadávať do kokotov, tak som mu zakričal, nech ma nesere, lebo vyskočím z auta. On mi na to " nauč sa vyhlášku ty kokot" a zmizol. Mal som tam manželku a mamu a tie ma spacifikovali. Ináč by som mu bol dal do držky za tie slová.
Myslím si, že som bol v práve, čo ty na to ?

maguma

• Administrator
« odpoveď #2 : 14. September 2017, 18:37:04 pm »
Hľadá sa Kemo

ahojko

• Príspevkov: 2505
  • Cruiser-ák
« odpoveď #3 : 14. September 2017, 18:44:58 pm »
....ja som práve na hlavnej zavadzal, lebo som to neodhadol ....

Podla mna si si aj pekne sam odpovedal,

Vodic ma povinnost  prisposobit jazdu danej

situacii tak, aby  neobmedzil premavku...

To je moj nazor...

................. :beer:.......... :foto:.......... :dmh:............ :salute:
chuj canackij, zdrhnuty pred bolsevikom, posraty majster sveta

ipap

• Hosť
« odpoveď #4 : 14. September 2017, 18:51:06 pm »
 >:D Nechcem sa Kemovi pliesť do remesla, ale nebol si v práve.
Sa mi zdá, že vo vyhláške je jednoznačne napísané, že ak nemáš zaručené plynulé prejdenie (opustenie) križovatky, nesmieš do nej vojsť.
A to je úplne jedno, kerá cesta je hlavná.
Je to stály problém na fungujúcich semafóroch, kde je "hlavná" cesta stále iná, odrazu si z "vedľajšej" a blokuješ tých na "hlavnej".
V Bratislave, meste kaskadérov je to občas žúžo, samozrejme šeci zaseknutý v križovatke sú Vyhodňare...  :))

sHARk

• Kofolkár
  • Príspevkov: 2014
  • JACK DANIEL'S CLUB
« odpoveď #5 : 14. September 2017, 18:51:49 pm »
+/- si pamätám, že je Zakázané vchádzať do križovatky, ak nie je možné jej prejdenie..

P.S. U nás by som sa najmä v poobedňajších hodinách ukktoval.  >:D
(^^^)
M1z vo2.

maguma

• Administrator
« odpoveď #6 : 14. September 2017, 20:00:26 pm »
Hľadá sa Kemo, druhý krát, bzmg :-X

ahojko

• Príspevkov: 2505
  • Cruiser-ák
« odpoveď #7 : 14. September 2017, 21:34:01 pm »
Kemo

tu uz 6 hodin nebol..

asi  :beer:....

PS:
 A aj tak nam nic nove nepovie,

len nam da zapravdu, otazne je

ako sa bude potom citit  "maco'..
 :cat: :cat: :cat:....... :beer:..........

« Last Edit: 14. September 2017, 21:37:55 pm od ahojko »
chuj canackij, zdrhnuty pred bolsevikom, posraty majster sveta

bacaono

• Hosť
« odpoveď #8 : 14. September 2017, 22:05:05 pm »
papi  [good]

..... a maco sa bude cíťiť dobre, lebo bude mať spokojnú dušičku, že nedal nikomu neprávom popapuli. :P    a nigdo ho preto nezažaluje alebo mu to odóvodnene nevrátí. :))
« Last Edit: 14. September 2017, 22:06:43 pm od bacaono »

maguma

• Administrator
« odpoveď #9 : 14. September 2017, 22:37:13 pm »
Možno už príde kemovník :))

kemo

• Príspevkov: 380
  • ChoGer
« odpoveď #10 : 14. September 2017, 23:01:38 pm »
Už som na príme.
Presúval som sa do Hohe Tatra od 17:00 do 21:30, cca 4 h 30 m (bežne to robím za 2 h 45 m bez nejakého ponáhľania). Das ist hrúza. Opravy ciest, zablokovaný Ružombrk lebo za ním v smere na Tatry bola nehoda.
Keby neboli spolu so mnou v aute rodinní príslušníci, tiež by som hrešil a bohoval, lebo niektorí junci (žiaľ hlavne BL a napodiv aj KK) excelentne vytvárali kolízne situácie.

Teraz k macovej otázke.
Zastavil si v križovatke (ďalší spolubesedníci už odpovedali), podľa zákona 8/2009 (v znení neskorších ustanovení/úprav - budem používať : pravidiel v cestnej premávke, v skratke PCP) nesmieš vojsť do križovatky, pokiaľ by si ju nemohol bezpečne opustiť (nasledujúce znenie ods. 3) - je to úplne jednoznačné.

§ 20
Jazda cez križovatku
(1)   Vodič, ktorý prichádza do križovatky po vedľajšej ceste označenej dopravnou značkou „Daj prednosť v jazde“ alebo „Stoj, daj prednosť v jazde“ je povinný dať prednosť v jazde vozidlám a ostatným účastníkom cestnej premávky prichádzajúcim po hlavnej ceste, okrem chodcov, ktorí neprechádzajú cez križovatku v organizovanom útvare.
(2)   Ak prednosť v jazde nevyplýva z odseku 1, vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlu prichádzajúcemu sprava.
(3)   Vodič nesmie vojsť na križovatku, ak mu situácia nedovoľuje pokračovať za križovatkou v jazde, takže by bol nútený zastaviť vozidlo na križovatke; to neplatí, ak vodič musí zastaviť vozidlo v križovatke z dôvodu dávania prednosti chodcom prechádzajúcim cez vozovku  alebo pri odbočovaní doľava podľa § 19 ods. 4.

Bežne sa takto správajú vodiči v Nitre na svetelných križovatkách, napr. v centre. Vojdu do križovatky, hoci jazdný pruh, v ktorom chcú za križovatkou pokračovať je plný. V podstate v takom prípade nemôžeš vojsť do križovatky ani keď máš na semafóre zelenú.
To asi k tomu stačí.

Druhá časť boli nadávky a hanlivé gestá.
PCP o tom píšu toto :
§ 4   Povinnosti vodiča, ods.2., pís. m
používať hanlivé gestá voči ostatným účastníkom cestnej premávky, vyhadzovať z vozidla predmety a obťažovať ostatných účastníkov cestnej premávky ani iné osoby najmä nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode,

Možno by to bolo čiastočne pod uvedeným paragrafom ale možno by to spadalo do nejakých paragrafov pojednávajúcich o občianskom spolunažívaní. K tomu sa jednoznačne neviem vyňadriť.

Motoriek 7  :biker: :biker: :biker: gtxmot :biker: :biker: :biker: (smer Normandia)

ipap

• Hosť
« odpoveď #11 : 14. September 2017, 23:31:31 pm »
 >:D O blokovačoch:

1) Pani, prvá na semafóre nie a nie sa pohnúť.
    Hlas z auta za ním:
- Na čo čakáš, Karkulka, zelenšia už nebude!

2) Karkulka stojí na zelenú, nie a nie sa pohnúť.
    Chlapík v aute za ňou nadáva a vytrubuje o106.
    Dáma vystúpi a zájde k nemu:
- Mohol by ste mi, prosím Vás, naštartovať moje auto? Ja Vám zatiaľ tu budem mačkať klaksón.

kemo

• ChoGer
« odpoveď #12 : 14. September 2017, 23:38:56 pm »
Ešte pridám perličku z cesty.
Keď sme už prešli za Ružomberok (cca o 20:30) a kolóna sa po uprataní nehody začala trošku zrýchľovať (cca 40 km/h sme šli), pršalo dosť slušne a naraz zľava ma začal obiehať nejaký junák na motorke. zaregistroval som ho až keď bol vedľa mňa. Tak som sa mu išiel vyhnúť trochu vpravo, lebo oproti jazdili autá (aby mal viac priestoru) a takmer som "sundal" motorkára kkta, ktorý ma začal obiehať sprava.
Potom štrikovali zase do opačných polôh, ten čo ma obiehal zľava cca 2-3 autá predomnou začal prechádzať doprava a ten kkt pravoobchádzač zase začal prechádzať doľava. No chlapci si koledovali o poriadny prieser.
Našťastie až po Poprad nebol na ceste rozfláknutý žiadny motorkár. Ešte raz upozorňujem, že veľmi slušne pršalo, stierače miestami na max. a každý vodič sledoval hlavne auto pred sebou.
Rozumiem tomu, že sa motorkári chceli niekam presunúť, pršalo im, chceli sa dostať dopredu v kolóne ale takou technikou jazdy si akurvát tak koledovali o cestu do nemocnice (v lepšom prípade). Dúfam, že došli v zdraví do cieľa svojej cesty.

Papi, pekné.

2 mokré motorky dažďové  :biker: :biker:

Pirates

• Príspevkov: 137
« odpoveď #13 : 15. September 2017, 0:20:31 am »
 zastaviť vozidlo na križovatke alebo v krizovatke ?  :))

kemo

• ChoGer
« odpoveď #14 : 15. September 2017, 8:40:57 am »
Pirates - to je asi otázka pre jazykovedcov, pretože aj v zákone je uvedené v §-e 20 ods. (3):
Vodič nesmie vojsť na križovatku, ak mu situácia nedovoľuje pokračovať za križovatkou v jazde, takže by bol nútený zastaviť vozidlo na križovatke; to neplatí, ak vodič musí zastaviť vozidlo v križovatke z dôvodu dávania prednosti chodcom prechádzajúcim cez vozovku  alebo pri odbočovaní doľava podľa § 19 ods. 4.
Bobsik to uviedol v súlade s textom paragrafového znenia.

Keď už sa tu vyňadrujem, tak by som chcel nasmerovať pozornosť skôr na tie problémy, resp. paragrafy, ktoré nie sú jednoznačné. V zákone PCP je mnoho jednoznačných vyjadrení pre vodičov (nesmieme chlastať, máme jazdiť konkrétne uvedenými rýchlosťami a pod.) ale sú tam "usmernenia", ktoré sa na 1. pohľad nedajú vysvetliť jednoznačne, napr. "dať prednosť v jazde". Paragrafové znenie je takéto :
§ 2 - Vymedzenie základných pojmov
(2)   Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
a)   autobusom motorové vozidlo na dopravu osôb, ktoré má okrem miesta pre vodiča viac ako osem miest na sedenie,
b)   dať prednosť v jazde povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby ten, kto má prednosť v jazde, nemusel náhle zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy,

V znení zákona č. 8/2009 najprv slovo "náhle" nebolo, pribudlo až úpravou v roku 2011, čo to pre nás vodičov znamenalo ???

Ďalším zaujímavým prvkom v cestnej premávke je osoba ležiaca na ceste (ešte pred tým, ako ju niekto zrazí).

Čakám na názory, večer vysvetlím (z pohľadu technického)

Motoriek 7  :biker: :biker: :biker: gtxmot :biker: :biker: :biker:

yoffo

• Geriatrik
    Zombie
  • Príspevkov: 5644
  • Precceda IT GTX, Klamár és Iňtrigányi U2.
« odpoveď #15 : 15. September 2017, 8:43:28 am »
Milý Kemo:
Šeccko čo píšeš (23.38.56) a cituješ je fassa. Berem.
Až na toho "KKTA PRAVOOBCHÁDZAČA"
Bežne v Pažravej (dedinka unter Wien) predbieham vpravo (hlavne na obchvate)........
Je to proti všetkému, navyše zbieram bordel do pneu, ale s mojím "scoutríkom"
sa prekľučkovať dá....
 :biker:

ALE:
Čo urobí ujo Kemo, keď sa v jazde v kolóne vyhýba vľavoobchádzačovi na čomkoľvek ???
S cieľom nezabiť (nezraziť) niekoho robí kuk do Pravého Zrkalla.
MÝLIM SA ???????
 :biker:
« Last Edit: 15. September 2017, 8:46:14 am od yoffo »
M1ZSL/PJ/WD40+/3BEČ.Arktis/Apony/

SS zverejní len blb.....
Kde blb, tam nebezpečno........Jan Werich

ipap

• Hosť
« odpoveď #16 : 15. September 2017, 8:56:47 am »
 >:D Kemo, musíš Yoffovi odpustiť, on to tam nepozná, chodí len do Boborócza do krčmy.

Aspoň teda ja som to pochopil takto:

Za Ružomberkom smerom na Mikuláš - Poprad nie je (až po Ivachnovú) žiadna štvorprúdovka, preto sa tam z prava moc nepredbieha.
Logicky sa moc do pravého zrkadla nepozerá.
Navyše "za Ružomberkom" znamená asi už úsek mimo mesta, no a tam by sa, tuším,  už nemalo predbiehať z prava ani na štvorprúdovke... (kerá tam ale nie je  >:D )

kemo

• ChoGer
« odpoveď #17 : 15. September 2017, 9:10:02 am »
Yoffo - nemýliš sa,

v uvedenom prípade šlo o to, že boli veľmi zlé poveternostné podmienky (dážď, noc, tým pádom mizerná viditeľnosť), jazda v kolóne a nepočítal som s tým, že tam nejaký motorkár vôbec pôjde.
Náhle jeden junák začne obchádzať zľava (zaregistroval som ho až keď bol vedľa - jednoducho v tom počasí, odrazoch svetiel kolóny za sebou som ho skôr nevidel), tak som mu chcel vytvoriť viac miesta (tu platí, že : urob žobrákovi dobre - druhý ti obserie plot alebo každý dobrý skutok musí byť po zásluhe potrestaný) a v tom druhý ma obchádzal sprava.

Ak by som sa pozrel do pravého (čo som mal urobiť pred tou miernou zmenou smeru jazdy), to trvá cca 1,2 sekundy (zmena pohľadu o viac ako 5°, zaostrenie zraku a rozpoznanie situácie) tak by ma bol predišiel.
Tým mojim príspevkom som chcel hlavne upozorniť na to, že i mistr tesař se utne (v tom prípade ja, mojim dobrým úmyslom) ale zároveň si nemyslím, že by v takej dopravnej situácii mali junáci (možno aj vo vyššom veku) jazdiť takým spôsobom ako som to popísal, sami sa totiž vystavovali výrazne vyššiemu riziku, ako keby jazdili a predchádzali jazdiac za sebou či už vpravo alebo vľavo.

Papi, presne ako píšeš. Ešte dopĺňam a to zvýrazňujem, že boli veľmi zlé klimatické a dopravné podmienky. V tom čase motocyklistu tam nikto nečakal a preto by mali aj motocyklisti, ak jazdia v takej situácii, viac predvídať aby si uchránili zdravie.

Motoriek dažďových 7  :biker: :biker: :biker: gtxmot :biker: :biker: :biker:

yoffo

• Geriatrik
    Zombie
  • Príspevkov: 5644
  • Precceda IT GTX, Klamár és Iňtrigányi U2.
« odpoveď #18 : 15. September 2017, 9:12:02 am »
Papikám, ten úsek, ktorý tak dojemne opisuješ, pôjdem v pondelock 18.9. iba v tomto rocku jubilejný 10. raz.
Koľký raz si to dal Tty ???
 :cat:

Aj cestu Bobrócz - Slovan (kárčma) poznám detailne (3x za život, z toho 2x iba na cigarety)
Koľký raz si HU dal Tty ???
 :cat:

(to bude asi ako s tým kódom BA - BB - H20)

:)) :)) :))

KEMO, YES, dážď , veter a tma je veľmi obmedzujúca, sám v takom počku (na moto už vôbec nie)
nepredbieham, čučím v kollónoskopii.
 :))
« Last Edit: 15. September 2017, 9:16:49 am od yoffo »
M1ZSL/PJ/WD40+/3BEČ.Arktis/Apony/

SS zverejní len blb.....
Kde blb, tam nebezpečno........Jan Werich

ipap

• Hosť
« odpoveď #19 : 15. September 2017, 9:19:56 am »
 >:D Yoffo, mne tam stačí raz - dva razy za rok, aby som si pamätal situáciu a zapamätal prípadné zmeny.
Ale ti neberem, že tebe nestačí ani desť razy, to bude asi tým Bifíkom?  :)) :)) :))
A že vraj pivo je zmizik, hehehe  :beer: >:D :))